Najgłębiej tkwiące emocje

Czytajmy, czytajmy i jeszcze raz czytajmy. W wannie, podczas wygrzewania się na słońcu, czy nawet w przerwie gotowania - czytajmy. Dzięki temu nasz świat stanie się bardziej wartościowy, a my zapomnimy o pewnych sprawach, jakie nas męczą. Nie zapominajmy, że w książkach można znaleźć w bardzo łatwy sposób ukojenia

Człowiek jest istotą emocjonalną. Nawet, jeżeli bardzo mocno tego nie chce, to i tak jego emocje, jego uczucia zawsze wyjdą na wierzch. A to odbędzie się to przy okazji urodzin okrągłych danej osoby, narodzin własnego dziecka, ślubu z ukochaną osobą – wtedy to nawet najtwardsi panowie są w stanie zaprezentować szeroki wachlarz swoich uczuć. Również czytanie książek bardzo często pokazuje, że drzemią w nas takie emocje o których w żaden sposób byśmy siebie nie podejrzewali. Nie wierzymy? To wystarczy sięgnąć po najnowszą propozycję Katjii Kettu, która 26 lutego 2020 roku weszła do polskich sklepów. Jej “Motyl nocy” obudzą w nas głęboko skrywane uczucia.

Poszukiwania ukochanego

Oto rok 1937. Świat nawet nie wie, że tylko dwa lata dzielą go od wybuchu II wojny światowej. Jednak Rosjan i Niemców można spotkać już w wielu zakątkach Europy. Przekonuje się o tym piętnastoletnia Irga Malinen, która nawiązuje romans z…rosyjskim agitatorem. Dziewczyna jest w nim szalenie zakochana. Czy tak jest z jego strony? Pozostaje nam tylko snuć domysły, dopóki książką nie znajdzie się w naszych rękach. Wkrótce jednak mężczyzna żegna się z dziewczyną i wraca do swojego kraju, gdzie czekają na niego obowiązki. Wkrótce po jego wyjeździe Irga Malinen przekonuje się, że jest w ciąży. W związku z tym postanawia spakować swoje rzeczy i wyjechać na poszukiwania ukochanego do Związku Radzieckiego. Wykazując się wielką odwagą przemierza setki kilometrów, aby odnaleźć ojca swojego dziecka. W jej wieku taka podróż na tamte czasy była naprawdę wielkim wyczynem. Jednak pomimo tego, że Irga miała naprawdę szczerze intencje trafia do gułagu we Workucie. Odtąd zaczyna się dla niej koszmar, którego wiele osób nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić.

Życie na rosyjskiej ziemi

Czym jest gułag i jak może wyglądać życie kobiety (i to w dodatku młodej) w rosyjskim więzieniu? Możemy się tylko domyślać. Irga sama przekonuje się, że jej życie to jeden wielki koszmar, który pomogła jej przetrwać inna więźniarka. Razem wspierały się przez cały okres. Nic więc dziwnego, że po odzyskaniu wolności razem postanowiły zmierzać ku nowemu. Jedna z nich trafia do małej wsi w Republice Maryjskiej. Bardzo szybko przekonuje się, że dzieją się tam dziwne rzeczy, które mają powiązania z jej przeszłością w gułagu. Czy to oznacza, że przeszłość nie pozwoli im zbudować szczęśliwej przyszłości? “Motyl nocy” Katjii Kettu obedrą nas z prawdziwych emocji. Podróżując przez rosyjskie ziemie z naszą bohaterką nie raz będziemy mieli ochotę sięgnąć po chusteczkę do nas, ponieważ poruszy nas to do głębi.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com