Fińska literatura

Człowiek jest istotą emocjonalną. Nawet, jeżeli bardzo mocno tego nie chce, to i tak jego emocje, jego uczucia zawsze wyjdą na wierzch. A to odbędzie się to przy okazji urodzin okrągłych danej osoby, narodzin własnego dziecka, ślubu z ukochaną osobą - wtedy to nawet najtwardsi panowie są w stanie zaprezentować szeroki wachlarz swoich uczuć

Fińska literatura nie jest tak mocno rozpowszechniona na rynku jak amerykańska, hiszpańska, czy nawet brytyjska. Wiele osób bez problemu mogłoby wymienić nazwiska takich autorów, których książki sprzedają się w wielkich nadkładach. Z kolei jeżeli chodzi o Finlandię, to wiele osób miałoby z tym problem. Nie jest jednak powiedziane, że jest to kompletnie niemożliwe. Jest kilku takich pisarzy, którzy nie pozwalają zapominać o swoim kraju. Do tego grona zalicza się Katja Kettu, która zaliczana jest do grona młodych, ale bardzo zdolnych autorek. Na rynku ukazała się właśnie jej książka pt.”Motyl nocy“.

“Ćma”

Do pewnego czasu książka ta była znana jako “Ćma’. Teraz jednak 26 lutego na rynku pokazała się ona, ale pod zmienionym tytułem. Kettu w swojej książce pokaże nam wiele różnych uczuć, często bardzo skrajnych. Jej propozycja na pewno nas zachwyci doprowadzając ją do czołówek rankingów książek. Podobnie zresztą było z jej “Akuszerką”, która również została bardzo ciepła przyjęta przez czytelników. Opowieść o położnej, która podczas II wojny światowej nawiązała romans z niemieckim oficerem okazała się bardzo interesująca. W szczególności, że inspiracją do jej napisania stały się losy dziadków samej autorki. Czym tym razem kierowała się Kettu? Warto się dowiedzieć. Przenosimy się do roku 1937 – Kettu bardzo lubi tworzyć powieści o tamtych czasach. Oto Irga Malinen – piętnastoletnia Finka, która nawiązała romans z radzieckim agitatorem. Nic dziwnego – dziewczyna jest piękna i mądra. Jednak mężczyzna niedługo wyjeżdża pozostawiając ją samą. Niedługo potem okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Irga postanawia działać i wyjechać do Związku Radzieckiego w poszukiwaniu ukochanego.

Gułag rosyjski


Zamiast jednak w ręce ukochanego człowieka, który ma być ojcem jej dziecka, dziewczyna trafia do rosyjskiego gułagu we Workucie. Tak źle Irga Malinen jeszcze nigdy w życiu nie miała. Jednak postanowiła się nie poddawać. Dzięki temu, że zaprzyjaźniła się z inną więźniarką łatwiej było jej znieść życie w więzieniu, które zaliczane było do bardzo ciężkich. Obie doczekały się wyjścia na wolność. Po tym fakcie jedna z nich trafia do małej wsi w Republice Maryjskiej, gdzie dochodzi do bardzo dziwnych zjawisk. Są one powiązane z obozową przeszłością kobiet. Czy przez to żadna z nich nie będzie w stanie na zbudowanie wspaniałej przyszłości na rosyjskiej ziemi? Czy szczęście nie jest już im przeznaczone? “Motyl nocy” są pozycją, która udowadnia, że fińscy autorzy jeszcze nie raz bardzo pozytywnie nas zaskoczą fundując ogrom wspaniałych i jakże skrajnych emocji.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com